ابزارهای موجود در فناوری آموزشی (بخش دوم)

Submitted by jk on س., 08/06/2019 - 18:03
ابزارهای موجود در فناوری آموزشی (بخش دوم)

کلاس مجازی
محیط یادگیری مجازی، که نوعی خط مشی یادگیری است، با ادغام همزمان فناوری های متعدد ارتباطی، کلاس درس و یا جلسه ای را شبیه سازی می کند. نرم افزار کنفرانس وب، به دانش آموزان و آموزگاران کمک می کند تا از طریق وبکم، میکروفون و چت همزمان در گروه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. شرکت کننده ها می توانند با بالابردن دست اجازه بگیرند به نظرسنجی پاسخ بدهند و یا امتحان بدهند. هروقت آموزگار اجازه دهد دانش آموزان می توانند از ضبط دیجیتالی با کامپیوتر که شامل فایل صوتی می شود استفاده کنند – آموزگار نوبت ها، امکان استفاده از میکروفون و کنترل را مشخص می کند. 
کلاس مجازی این فرصت را به دانش آموزان می دهد تا در محیطی تعاملی حرف معلم مجرب خود را کاملاً درک کنند. در کلاس مجازی برنامه ای مشخص از کلاس ها ارائه می شود و این برای دانش آموزانی مناسب است که طاقت سختی آموزش نامتقارن را ندارند. به علاوه، به علاوه، کلاس مجازی دارای محیط آموزشی اجتماعی است که همانند کلاس سنتی است با همان روش قدیمی "آجر و سیمان".
در بیشتر اپلیکشین های کلاس مجازی امکان ضبط فراهم شده است. هر کلاس در سِرور ضبط و ثبت می شود که امکان پخش مجدد کلاس در طول سال تحصیلی را فراهم می کند. این برای دانش آموزانی مفید است که مطالبی را از دست دادند و یا می خواهند برای آزمون مطالب را دوره کنند. والدین و شنودگان دارای توانایی ذهنی هستند تا هر کلاسی را کنترل کنند و مطمئن شوند که از آموزش راضی هستند.
محیط یادگیری مجازی در آموزش عالی با سیستم اطلاعات مدیریتی ادغام می شود تا یک محیط یادگیری اصولی را شکل دهد که در آن، از طریق واسطه کاربر در آموزشگاه جوانب دوره سنجیده می شود. دانشگاه های حضوری و دانشکده های جدید تر آنلاین برنامه های مدرک دانشگاهی را ارائه می دهند. برخی برنامه ها به دانشجویان این امکان را می دهند تا در کلاس های دانشگاهی حضور یابند اما خیلی از کلاس ها به صورت آنلاین برگزار می شوند. دانشگاه های متعددی برای دانشجویان خدمات آنلاین دارند از قبیل مشاوره و ثبت نام آنلاین، مشاوره الکترونیک، خرید آنلاین کتاب درسی، student government و روزنامه دانشجویان.
Augmented Reality به دانش آموزان و معلمان این فرصت را می دهد تا اطلاعات دیجیتالی خود را ایجاد کنند که هم شامل عناصر دنیای واقعی و هم دنیای مجازی است تا بر شرایط واقعی اثر بگذارد – در این نوع تکنولوژی محیط واقعی با استفاده از کامپیوتر در محیط مجازی شکل می گیرد که حاصل ادغام چندین تصویر است. اپلیکیشن های زیادی وجود دارند که همچین امکاناتی را فراهم می کنند. 
روانشناسی رسانه شامل اپلیکیشن نظریه های روانشناسی در مورد رسانه است و به طور تخصصی در زمینه تکنولوژی آموزشی و یادگیری در حال رشد است. 

سیستم مدیریت یادگیری
این سیستم یک نرم افزار برای ارائه، ثبت و مدیریت آموزش و تعلیم است که داده های مربوط به حضور و غیاب، زمان تکالیف و پیشرفت دانش آموزان را ثبت می کند. آموزگاران آگهی ها و نمرات درج می کنند، فعالیت درسی را چک می کنند و در بحث های کلاسی شرکت می کنند. دانش آموزان می توانند تکالیف خود را تحویل دهند، پرسش های مطرح شده در بحث ها را بخوانند و به آنها پاسخ دهند و آزمون ها را انجام دهند. این سیستم به معلمان، مدیران اجرایی، دانش آموزان و افراد دیگر (مثل والدین) این امکان را می دهد تا ارزیابی های مختلف را دنبال کنند. امکانات این سیستم ها از مدیریت موارد آموزشی تا نرم افزار ارائه دروس در اینترنت می باشد و شرایط مشارکت آنلاین را فراهم می کند. ایجاد و حفظ محتوای یادگیری فراگیر مستلزم سرمایه گذاری جاری و جایگزینی اولیۀ نیروی انسانی است. ترجمه کاربردی به سایر زبان ها و متون فرهنگی مستلزم سرمایه گذاری بیشتر در زمینه کادر پرمعلومات است. 
سیستم های مدیریت یادگیری مبتنی بر اینترنت شامل Canvas ، Blackboard Inc. و Moodle است. این سیستم ها به آموزگاران این امکان را می دهد که یک سیستم یادگیری را تقریباً یا کاملاً آنلاین برگزار کنند، به صورت متقارن یا نامتقارن. سیستم های مدیریت یادگیری، محتوا و اهداف برنامه درسی را به صورت خطی ارائه می دهند و به دانش آموزان امکان انتخاب و تنظیم اطلاعات آموخته شده را می دهند. Blackboard برای مراکز آموزشی K-12 ، آموزش عالی، تجارت و مشارکت دولتی مناسب است. Moodle یک سیستم مدیریت منابع درسی است که امکان دانلود رایگان دارد و فرصت یادگیری ادغامی و دوره های یادگیری از راه دور را فراهم می کند. Eliademy یک سیستم مدیریت دوره ای رایگان است که یادگیری ادغامی و نیز دوره های یادگیری از راه دور را فراهم می کند. 

سیستم مدیریت محتوای یادگیری
این سیستم نرم افزاری برای محتوای تنظیم دروس می باشد (درس ها و موارد قابل استفاده دوباره). این سیستم کاملاً مختص تولید و نشر محتواست که حاصل سیستم مدیریت یادگیری است و یا اینکه محتوا مربوط به خودش می باشد. کمیته مبتنی بر کامپیوتر آموزش صنعت هوانوردی تولید محتوای مربوط به سیستم یادگیری را بر عهده دارد. 
گرایش اخیر در سیستم مدیریت محتوای یادگیری وجود مدل مبنع است که افراد و سازمان ها می توانند از طریق آن کالا و خدمات دریافت کنند. 
ارزیابی به کمک کامپیوتر
شامل تست ها چندگزینه ای خودکار تا سیستم های پیشرفته تر. به کمک برخی سیستم ها می توان بازخورد را با اشتباهات خاص دانش آموزان تطبیق داد و یا با کمک مجموعه سوالات کامپیوتری مشخص کرد دانش آموزان چه مواردی را یاد گرفتند و چه مواردی را نیاموختند. در ارزیابی تکوینی پاسخ های غلط جدا می شوند و معلم تمام این سوال ها را توضیح می دهد. سپس، یادگیرنده با تعداد کمی از این سوال های جداشده تمرین می کند. این فرآیند با ارزیابی جمع بندی کامل می شود که در آن سوال های جدیدی وجود دارد که شامل موارد از پیش تدریس شده است. 
سیستم الکترونیک حمایت از عملکرد
طبق نظر باری رایبولد، این یک سیستم مبتنی بر کامپیوتر است که با دسترسی به انجام کارهای مختلف و اطلاعات و مشاوره و تجربیات یادگیری بازدهی فرد را ارتقاء می دهد. 

سیستم مدیریت آموزش
نام دیگرش سیستم مدیریت منابع آموزش است؛ نرم افزاری که برای ارتقاء مدیریت آموزش معلم محور طراحی شده است. این نرم افزار که شبیه برنامه ریزی منابع موسسه است، یک ابزار حمایتی می باشد که کارایی جوانب فرآیند آموزش را بالا می برد: برنامه ریزی (برنامه آموزش و بودجه پیش بینی شده)، موقعیت جغرافیایی (مدیریت منابع و برنامه ریزی)، امور مالی (بررسی هزینه، بازدهی)، تنظیم گزارش، و مراکز خصوصی فعال در آموزش. کاربرد سیستم مدیریت آموزش بدین شرح است: برنامه ریزی برای مدرسان، تعیین مکان و امکانات از طریق برنامه های جغرافیایی، ارتقاء بهره وری منابع، ایجاد برنامه آموزش و بررسی بودجه باقیمانده، تنظیم گزارش و تبادل داده ها بین تیم های مختلف.
از آنجاییکه سیستم های مدیریت آموزش بر مدیریت آموزش معلم محور تأکید دارند، پس می توانند سیستم مدیریت یادگیری را تکمیل کنند. در این حالت، در سیستم مدیریت یادگیری ارائه و ارزیابی یادگیری الکترونیک مدیریت می شود در حالیکه در سیستم مدیریت آموزش برنامه ریزی بودجه حمایتی و ILT، تعیین موقعیت جغرافیایی و تنظیم گزارش مدیریت می شود.